Na závažném průběhu onemocnění COVID-19 se podílí vyšší věk a lidé nad 60 let jsou v souvislosti s onemocněním COVID-19 více ohroženi vážnými zdravotními komplikacemi, hospitalizací a úmrtím.
COVID-19 je onemocnění, které probíhá u každého jinak. Věk a různá onemocnění mohou zvyšovat riziko závažného průběhu COVID-19. Lidé ve věku 65 let a více přitom mají 62× vyšší riziko úmrtí způsobeného COVID-19 v porovnání s osobami ve věku do 54 let.
U většiny nemocných je průběh mírný až středně těžký a není nutná hospitalizace. I tak vám ale může zabránit dělat to, co máte rádi. Mezi nejčastější příznaky COVID-19 patří:
Objevit se mohou také bolesti v krku, bolest hlavy, svalů a kloubů, průjem, vyrážka, změna barvy prstů nebo podráždění očí.
Akutní projevy přetrvávají většinou 5 až 6 dní, v případě delšího průběhu 2 týdny. Onemocnění COVID-19 může souviset s omezením běžných aktivit a sociálních kontaktů s rodinou i známými, ale také s vážnými zdravotními komplikacemi a možným rizikem hospitalizace z důvodu závažného průběhu onemocnění. Jeho riziko přitom mohou zvyšovat věk a různá onemocnění. Většina osob se závažným průběhem v závěru roku 2022 v ČR byla seniorního věku a nebyla očkována.
Očkování a přeočkování snižuje pravděpodobnost závažného průběhu COVID-19 a riziko hospitalizace a úmrtí.
Kromě akutního průběhu COVID-19 se mohou po infekci virem SARS-CoV-2, který způsobuje COVID-19, objevit i závažné dlouhodobé následky.
Nechte se očkovat vakcínou COMIRNATY u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru.
Riziko infekce či závažného průběhu onemocnění COVID-19 mimo jiné zvyšují věk nad 60 let a nezávisle na věku je zvýšeno například u:
Lidé neočkovaní proti COVID-19 mohou mít v případě tohoto onemocnění 5× vyšší riziko hospitalizace a ve věku nad 50 let dokonce 14× vyšší riziko úmrtí než očkovaní.
Podle odhadů se dlouhodobé následky týkají až 10 % nemocných. Jejich riziko přitom zvyšují:
COVID-19 je vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jeho původcem je virus SARS-CoV-2, který se neustále vyvíjí a nové mutace mohou vyvolat závažnější formu onemocnění nebo mohou být nakažlivější.
Vážný průběh onemocnění se může týkat kohokoli. Protože se virus vyvíjí a ochrana po předchozím prodělání nemoci není kompletní ani trvalá, doporučuje se osobám s vysokým rizikem závažného průběhu či infekce přeočkování v odstupu nejpozději 12 měsíců.
Očkování probíhá jednou dávkou bez ohledu na to, zda byla osoba v minulosti očkována. V případě dřívějšího očkování může být další dávka podána nejdříve 3 měsíce po předchozí.
Očkovací schéma vakcíny COMIRNATY připravené pro podzim a zimu 2024/2025 pro osoby ve věku 12 let a starší*
+Jedna dávka bez ohledu na to, zda byla osoba v minulosti očkována. U osob již dříve očkovaných, může být další dávka podána nejdříve 3 měsíce po dávce předchozí.
* U osob s těžce oslabeným imunitním systémem lze podat v souladu s místními doporučeními další dávky.
Nechte se očkovat vakcínou COMIRNATY u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru.