Ockovani

Očkování

Lidé neočkovaní proti COVID-19 mohou mít 5× vyšší riziko hospitalizace.

Jen málo preventivních opatření se může porovnávat s přínosem očkování. Díky očkování se podařilo snížit počet případů trvalého poškození zdraví a úmrtí na různé infekční nemoci. A COVID-19 není výjimkou.


Nechte se očkovat vakcínou COMIRNATY u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru.

Princip očkování

Většina současných očkovacích látek proti COVID-19 využívá reakci na určitou bílkovinu nebo její část, kterou virus způsobující onemocnění COVID-19 obsahuje. Vakcína po aplikaci vyvolá imunitní reakci. Pokud se člověk později nakazí, jeho imunitní systém již virus rozpozná a je připraven virus napadnout.

Jak funguje mRNA vakcína COMIRNATY

COMIRNATY je vakcína pro prevenci onemocnění COVID-19 u osob již od věku 6 měsíců. Obsahuje mRNA nesoucí instrukce buňkám těla pro tvorbu specifické bílkoviny viru SARS-CoV-2 (původce onemocnění
COVID-19). Tato bílkovina se nazývá spike protein a přirozeně se vyskytuje na povrchu viru SARS-CoV-2.

Co se děje v těle po podání vakcíny

Ockovaci schema

Pokud se později osoba dostane do kontaktu se SARS-CoV-2, její imunitní systém virus rozpozná a bude připraven tělo proti viru bránit.

Proč je očkování důležité

COVID-19 je vysoce nakažlivé infekční onemocnění. Jeho původcem je virus SARS-CoV-2, který se neustále vyvíjí a nové mutace mohou vyvolat závažnější formu onemocnění nebo mohou být nakažlivější.

Vážný průběh onemocnění se může týkat kohokoli. Lidé neočkovaní proti COVID-19 mohou mít v případě tohoto onemocnění 5× vyšší riziko hospitalizace a ve věku nad 50 let dokonce 14× vyšší riziko úmrtí než očkovaní.

Protože se virus vyvíjí a ochrana po předchozím prodělání nemoci není kompletní ani trvalá, doporučuje se osobám s vysokým rizikem závažného průběhu či infekce přeočkování v odstupu nejpozději 12 měsíců. 

Přeočkování má smysl

Přeočkování posiluje imunitní odpověď získanou očkováním proti COVID-19 a významně snižuje riziko závažného průběhu a hospitalizace. Naočkování vakcínou zacílenou na poslední variantu viru může být zároveň způsobem, jak posílit ochranu před těmito novými variantami viru SARS-CoV-2.

Přeočkování je zvlášť důležité u skupin s vyšší pravděpodobností infekce či rizikem závažného průběhu, hospitalizace a úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19.

Jedná se o:

osoby ve věku nad 60 let

Děti ve věku od 6 měsíců a dospělí:

s chronickými onemocněními (zejm. chronické plicní onemocnění, srdečně-cévní onemocnění, závažný vysoký krevní tlak, obezita, cukrovka, chronické onemocnění jater a ledvin, neurologická onemocnění)

s imunitním systémem oslabeným nemocí nebo užívanými léky (transplantace, chemoterapie, léky tlumící imunitní systém – např. kortikosteroidy) 

těhotné ženy

zdravotníci (vzhledem k vyššímu riziku vystavení infekci).

pracovníci a klienti zařízení sociální péče

předčasně narozené děti (starší 6 měsíců)

Jak dostatečně jste chráněni po očkování, je vzhledem k neustálému vývoji viru více dáno dobou od poslední dávky očkování než celkovým počtem obdržených dávek.

Zejména jedinci z rizikových skupin, kteří mají déle než 12 měsíců od poslední dávky, mohou být ohroženi závažnou formou COVID-19, a měli by proto podstoupit prioritně přeočkování.

Co je důležité vědět před očkováním

Očkování proti COVID-19 přináší posílení ochrany před onemocněním. Neměli by ho však podstoupit lidé, kteří: 

  • v minulosti prodělali závažnou alergickou nebo anafylaktickou reakci na některou ze složek vakcíny proti COVID-19
  • mají v den plánovaného očkování nebo přeočkování horečku vyšší než 38,5 °C 
  • mají v době plánovaného očkování nebo přeočkování podezření na onemocnění COVID-19, případně je u nich potvrzeno.

V případě užívání léků na ředění krve je vhodné o této skutečnosti informovat očkující osobu.

I když jsou vakcíny proti COVID-19 nové, technologie používaná ve vakcínách s mRNA existuje již mnoho let a očkovací látky splňují standardy hodnocení účinnosti, bezpečnosti a kvality Evropské lékové agentury. 

Nežádoucí účinky po očkování nebo přeočkování jsou individuální, mezi nejčastější patří bolest ruky, únava, bolesti hlavy, svalů nebo kloubů, zimnice, zarudnutí a zduření v místě injekce. Obvykle jsou mírné nebo střední intenzity a během několika dní odezní. Ať už jsou vedlejší účinky jakékoli, do jejich odeznění je vhodné odpočívat, pít dostatek tekutin a případně užívat léky proti bolesti a horečce. V případě výskytu nežádoucích příhod by pacienti měli vždy požádat o radu svého lékaře. 

comirnaty.cz
PP-CMR-CZE-0277